Základová škára a pás

Základová škára a pás

Ako som spomenul – základom základu je tzv. základová škára. Je to diera vytvorená a pripravená pre vyliatie základového betónu. 

Spôsoby kopania

Základovú špáru môžeme kopať buď ručne, s pomocou lacnej pracovnej sily, alebo s pomocou stavebných mechanizmov. Najlacnejšie je vlastnoručné kopanie, ide však o špinavú, nudnú a ťažkú robotu, takže neodporúčam. Minimálne určite nie pod celý dom. To by ste umreli. Lacná pracovná sila – to si zariadite s pomocou rôznych nezamestnaných ľudí, ktorým dáte tri ečka na hodinu a oni vám to tam budú týždeň kopať. No a mechanizmus je bager. Príde, vykope, odíde. Zapýta cca dvacku za hodinu, čo zas nie je až také zlé.

Po vykopaní

Po vykopaní je dobre zavolať statika a stavebný dozor, aby odborným okom zhodnotili súdržnosť vrstiev a bla bla bla. V zásade pozrú len na to, či steny základovej škáry dobre držia a či ich možno priamo vyliať betónom, alebo či treba „zašalovať“, lebo nedržia. Ja som mal to šťastie, že steny dobre držali a priamo som do džury teda kydal betón.

Treba dbať na to, aby sa vykopaná škára čo najskôr zaliala betónom, ideálne ešte v ten istý deň.

 Vykopanú jamu treba chrániť pred zosuvom pôdy a dažďom. V žiadnom prípade sa dno jamy nezhutňuje (neviem prečo, ale tak to proste je). V prípade, že do jamy naprší a stojí tam voda, je potrebné ju pred betónovaním odstrániť.

Tesne pred betónovaním je možnosť vonkajšiu stranu základovej škáry „vystlať“ fóliou, alebo igelitom, zabráni to tak podmývaniu základu a zároveň bude základový pás chránený pred zemnou vlhkosťou. Nikto to síce takto nerobí, ale keď to tak spravíte, určite to nebude nič zlé, či škodlivé.

Zalievanie betónom

Zaliatie škáry betónom je prvým úspešným krokom k vytvoreniu základového pásu. Opäť máme niekoľko možnosti:

  1. Betón si namiešať doma
  2. Betón si nechať doviezť a nakydať priamo do džury
  3. Betón si nechať doviezť, kydnúť pred bráničku a dofurikovať ho na miesto určenia.

Keďže ja som mal opäť raz šťastie a domiešavak sa nevošiel do bráničky, kydol mi to do vopred pripravenej kysne, odkiaľ som prefurikoval das 90 fúrikov. Ešte že som švárny junák a za dve a pol hodky sme to mali hotové.

 

Na základové pásy je potrebný väčšinou prostý betón druhu C16/20 (alebo B20 podľa starého označenia). Kubík ma s dovozom vyšiel okolo 77€.

V prípade, že vrstvíme betón v základe (čiže chodíme kol do kola a kydáme betón), je možnosť dať do betónu žuly, po 50 rokoch sa potom betón nekrúši ako sračka. Je dobré po každej vrstve betón zhutniť (neplatí v prípade samozhutňovacích betónov).

Po zabetonovaní

Po dokončení kydania betónu je potrebné umyť použité náradie, zaschnutý betón je sviňa, nijakovsky nejde dať dole. No a Ďalšia vec, čo potrebujeme, je betón prikryť igelitom, resp. fóliou, lebo v prípade dažďa by mohol byť prúser. Potrebujeme ho chrániť pred mrazom a suchom, ale aj priamym slnečným svetlom, vetrom a bla bla bla. Takže zakryjeme fóliou, ale pozor, betón treba polievať, aspoň dvakrát denne, inač by mohol popraskať. Keď rýchlo schne, popraská a taký základ je naprd. Preto ho v horúcom lete musíme podľa potreby polievať. Ja som betónoval pri 15 stupňoch, no na severnej strane. Už sú tomu dva dni a ešte som nepolieval, lenže teraz je 1°C a sneži. Takže betón si pekne schne pod fóliou. No a výsledný efekt?

 

No Comments

Post a Comment