Úvod do elektriky

Úvod do elektriky

Elektrika je základným elementom moderného bývania. V podstate dnes už málokde nájdeme stavbu, ktorá by nemala elektriku. Okrem obytných priestorov sa elektriky montujú už aj do garáži a preto sa jej nijako nevyhneme. Keďže Tesla umrel skôr, ako stihol svetu predstaviť bezdrôtové šírenie elektriky, budeme sa aj my venovať šíreniu drôtovému. 

Majetok elektrárni

Pochopiteľne elektrina sa neťaží, ale vyrába. Vyrába sa v elektrárni (1. spoločnosť) a jej rozvod zabezpečuje buď samotná elektráreň, alebo iná – distribučná spoločnosť (2. spoločnosť). Zavše je teda radosti sa s nimi naťahovať, keď títo sa vyhovárajú na tamtých a naopak.

V zásade nás zaujíma, čo je majetok elektrárni (príp. distribútora) a čo je majetok náš. Väčšinou je to tak, že od elektromera je majetok náš (toto sa môže líšiť v závislosti od dom/byt a pod.). Čiže v zásade stožiare, rozvodné stanice, veľké trafa, elektromerové rozvádzače (obsahujú hlavný istič a elektromer) patria elektrárni, ostatok je náš.

Hlavný istič je klasický istič, ktorý nám pridelila elektráreň (a za ktorý si pri prípojke zaúčtovali svinsky vysokú sumu). Podľa toho, akú má veľkosť, toľko môžeme odberať prúdu. Ja mám 25A.

Elektromer je taká tá krabica, ktorá nám počíta, koľko elektriky sme skonzumovali. Na obrázku starý post-socik elektromer s post-socik poistkami

Typ odberu

S typmi odberu je to o čosi zložitejšie. Základom je to, aby sme vedeli, či chceme odberať 1 fázový prúd, alebo 3 fázový prúd. 3 fázový prúd je potrebný najmä pre veľké spotrebiče, ako napr. rôzne motory (cirkulárka), ale tiež napr. pre niektoré zváračky, varné elektrické platne a pod. V byte, ak varíme na plyne, trojfázu ani nepotrebujeme. Či nájde sa tu niekto, čo má na piatom poschodí v činžiaku cirkulárku?

Ďalším kritériom je tarifa, tam je to rôzne a ja vlastne ani neviem, akú tarifu mám ja. Koho baví obracať centy, nech si to naštuduje na stránke distribútora.

No a napokon máme ešte dvojtarif (ten ja nemám) a tam sa berie silná a slabá prevádzka (slabá je napr. v noci). Podľa toho sa mení aj cena za elektrinu.

Hlavné časti elektrickej domácej siete

Ako som povedal, že elektromerový rozvádzač je majetkom elektrárne, nebudeme sa ním zaoberať.

  • Hlavný prívod: Väčšinou ide o 4-5 žilový kábel z medi, alebo hliníka (10-16mm). Druhý koniec je napojený na elektromer.
  • Domáci rozvádzač: Domáci rozvádzač je taká tá poistková skriňa, kde máte ističe. Z nej vychádzajú veškeré elektrické okruhy
    • Hlavný istič: Nie je na škodu mať vo svojom rozvádzači hlavný istič, ktorým dokážem vypnúť celú domácnosť (napr. v prípade úrazu el. prúdom)
    • Bleskoistka: Alebo prepäťová ochrana vyhodí istič stále keď napätie stúpne na nebezpečnú hodnotu (napr. aj vplyvom blesku, slnečného vetra, výbuchu atómovej bomby a pod). Takže nepotrebujete za búrky vyťahovať zo zásuvky televízor ako v minulom tisícročí
    • Prúdový chránič: Kým bleskoistka reaguje na napätie, prúdový chránič reaguje na zmenu prúdu. Jednoduchým mechanizmom (meria rozdiel prúdov medzi fázou a nulákom) sa v prípade skratu vypne (skrat môžem byť aj ja, keď šturim ruku do zásuvky)
    • Okružné ističe: Každý okruh by mal mať svoj istič s príslušnou ampérickou hodnotou. V obytných priestoroch najčastejšie používame typ B (pokiaľ máme namakaný cirkulár, môže ísť na C istič). Taktiež každý spotrebič nad 2000W by mal mať svoj istič. Patrí sa to.
  • Elektrické vedenie: Alebo káble. Vychádzajú z okružných ističov a končia v spotrebiči, alebo inom zariadení. Viac sa im budeme venovať nabudúce.
  • Elektrické zariadenie: To môže byť hocičo. Najčastejšie zásuvka/vypínač, alebo sporák, digestor, pohybový senzor, stmievač,… proste hocičo, kde končí kábel
  • Elektrický spotrebič: Napokon sa obvod uzatvára v elektrickom spotrebiči. Mixér, sušička ovocia, nabíjačka na mobil, rýchlovarná kanvica, žiarovka, …

No Comments

Post a Comment