Pokiaľ nemáme chuť platiť ťažké stovky za projekt, môžeme si projekt urobiť aj sami (najlepšie v hlave). Nehovorím, že úplne si s projektom utrieť riť, to zas nie. Najmä ak nemáte skúsenosti, alebo skillera svokra. Ale treba dodržať normy a niektoré best-practises…
Rozvádzač
Rozvádzače sú kovové/plastové (niekedy aj drevené) skrine, ktoré majú tvar taký, aby do neho vošli ističe. Môžeme vyberať buď podomietkový, alebo nadomietkový rozvádzač (podľa toho, aký chceme) a treba vybrať aj príslušnú veľkosť. Tu to meriame na moduly. Klasický istič zaberá 1 modul, 1fázový prúdový chránič 2 moduly, trojfázový istič 3 moduly. Treba si preto dopredu premyslieť, koľko a čoho budeme mať, aby nám to tam všetko vošlo. Ja mám v dome 36 modulový istič a zostali mi na ňom dva miesta voľné. Na zadnej stene rozvádzača by mala byť primontovaná tzv. DIN lišta, na ktorú zacvakneme moduly.
Káble
Označenie káblov z hlavy vedia iba skilleri s veľkou praxou. Ani nám to netreba, bo reku načo. Označenie sa skladá zo 4 písmen. Prvé písmeno určuje materiál káblu, druhé vnútornú izoláciu. Tretie písmeno je K pre všetky tuhé káble a štvrté písmeno vonkajšiu izoláciu. A my na naše inštalácie potrebujeme práve tuhé káble (cenovo, aj prakticky). Mäkké káble (napr. kábel od nabíjačky k mobilu) sa na treťom mieste značia písmenom S. Takže my budeme používať kábel s označením CYKY (C – meď, Y – PVC, K – tuhý kábel, Y – PVC). Ďalšie označenie je A/B/C/D. Používame väčšinou typ C (fáza, nulák a PEN). Pri 6-kových vypínačoch typ A (len fázové vodiče) a pri bodových svetlách a podobných prkotinkách nám postačí aj typ D. Viac o typoch si vygooglite.
Dôležité sú však žily a priemery. Na jednofázu potrebujeme zväčša trojžilový kábel, na trojfázovu minimálne štvor, ale lepšie päťžilový kábel.No a čo sa týka priemerov, tak tam sa to odvíja od okruhového ističa.
- Istič 10A – priemer 1,5mm
- Istič 16A – priemer 2,5mm
- Istič 20A – priemer 4mm
- Istič 25A – priemer 4mm
- Istič 32A – priemer 10mm
Výsledné označenie kábla na bežné zásuvky v domácnosti by teda malo byť:
3Cx 2,5mm CYKY
Vo výsledku sa teda dopracujeme k niečomu takému (rátam s 230V v sieti):
- 10A: do 2300W
- 16A: do 3680W
- 20A: do 4600W
- 25A: do 5750W
- 32A: do 7360W
Moduly
Moduly sú všetky srandy, ktoré cpeme do rozvádzača, aby to jakž-takž vyzeralo a bolo to jakž-takž bezpečné. Väčšinou je treba tu dať hlavný istič, eventuálne hlavný vypínač. Aj keď existencia hlavného vypínača v domácnosti je podľa mňa v 21. storočí bullshit (predsa keď chcem vypnúť, tak dám dole istič a mám vypnuté. Istič má oproti vypínaču funkciu naviac – vypne sa pri skrate, vypínač nie. Takže – aký má ešte zmysel?). Dobré je nainštalovať si bleskoistku a prúdové chrániče sú aktuálne povinné na všetky „užívateľský prístupné“ endpointy. Čiže každá jedna zásuvka, musí byť chránená prúdovým chráničom. Ešte nedávno to museli byť len zásuvky vo vlhkom prostredí (kúpeľni). Najlepšie urobíte, ak hneď za hlavným ističom dzignete na každú fázu prúdový chránič a máte ochránené všetko a hneď.
Čo ešte môže byť „modul“?
Hocičo. Napríklad existujú trafa na DIN lištu, čiže ak z nejakých príčin potrebujete mať v baráku aj iné napätie ako 230V, riešenie je jednoduché. Proste medzi ističe si šupnete modul, ktorý bude transformovať povedzme 230V na 24V a rovno ich aj usmerňovať a môžete si na 24V zrobiť vonkajšiu elektroinštaláciu (hrozí menšie riziko smrti v daždi, snehu a pod. pri nižšom napätí). Môžete mať súmrakový spínač, ako ja. Je na DIN lište v rozvádzači a fotodióda je umiestnená vonku. Keď sa zotmie na požadovanú tmu, jednoducho sa spínač zopne a zasvieti mi celý barák ako v sám doma. 🙂
No Comments