SDK profily, práca s nimi a príslušenstvo

SDK profily, práca s nimi a príslušenstvo

Každá sadrokartónová konštrukcia sa skladá z troch vrstiev. Prvá je profilová konštrukcia, druhá sú samotné SDK platne a tretia je krycia vrstva. V tomto článku sa pozrieme na SDK profily, robotu s nimi a ich využitie.

UD a CD profily

 Stropná konštrukcia z UD a CD profilov v mojej chodbe na hornom poschodí

UD a CD profily, s tými budeme robiť asi najčastejšie. V obchodoch sa predávajú v rozmeroch 3 a 4 metre. Ak nastane situácia, že izba má vo všetkých smeroch dĺžku viac ako 4m, existujú ešte spojky (viac v inom článku). Pokiaľ máte izbu väčšiu ako 3m a máte ako doviezť 4m CD profily, tak ste zahojení. Pokiaľ nie, tak budeme musieť použiť spojky.

 Zhora: Priamy záves, UD profil, CD profil

Použitie uD a cD

UD profily sa používajú ako obvodové profily, do nich sa zasúvajú nosné CD profily. UDčka sú tvorené jednoliatým plechom a môžu mať na povrchu rôzne vzorky, ktoré akože zvyšujú pevnosť. Ich rozmery sú cca 2x2x2cm.

CD profily sa používajú ako nosné profily, zasúvajú sa do UD profilov a na nich sa pripevňujú platne. Sú tvorené z kovu s výliskami, aby zvyšovali pevnosť.

Samotné UD aj CD profily mne osobne prídu dosť mľandravé, sračkové, ale na počudovanie dokážu zniesť veľké zaťaženia.

UW a CW profily

Ak som správne pochopil, tak UW a CW profily sú to isté, čo UD a CD, akurát že sú hrubšie a zrejme aj z iného plechu

Ostatné profily o ktorých nič neviem

Existujú ešte UA profily, a možno ešte nejaké iné harakiry, s ktorými som nerobil a nič o nich teda neviem. V mojom prípade teda nestoja za reč, ale aby sme to tu mali všetko biele na čiernom, tak nech sa páči.

Príslušenstvo

Pri tvorbe SDK konštrukcií využijeme rôzne množstvo kadejakého konštrukčného príslušenstva:

Závesy

Priamy záves: použije sa na priame spojenie nosného podkladu a CD profilu.

Rýchlozáves: používame na stropy tam, kde chceme konštrukciu spustiť o viac ako 12 cm. Tvorí ho drôt s okom a samozaisťovací element, ktorý upevníme do CD profilu. Oko do stropu.

Spojky

 Krížová spojka: používame na priečne spájanie CD profilov. Viac sa dozvieme v článku o stropoch.

 CD spojka: Túto spojku použijeme na spojenie dvoch CD profilov, ak nemajú dostatočnú dĺžku.

Skrutky a pod.

TN skrutky: existujú v doch dĺžkach – 25mm a 45mm. Používajú sa na pripevnenie SDK platne o profil, keĎže majú kovorezný závit.

Natĺkacia hmoždinka: Slúži na upevňovanie UD profilov po obvode. Ale dá sa použiť aj ako klasická hmoždinka. Pribíja sa kladivom.

 Skrutka TEX: v dĺžke 0,9cm, používa sa na spájanie profilov a závesov medzi sebou. Všimnite si na obrázku špeciálne uspôsobený špic skrutky, ktorý sa dokáže zavŕtať do železného profilu.

 Stropný klinec: Slúži na pripevnenie závesu o betónový strop. V drevenom strope sa použiť nedá, nedržal by.

 Samorezná skrutka do dreva:  Klasická skrutka do dreva, ktorú upotrebíme na pripevnenie závesov na drevený strop.

 

Práca s SDK ProfilaMI

Profily budeme takmer určite potrebovať rezať. Dá sa to dvomi spôsobmi – prvý a odporúčaný výrobcom je použiť nožnice na plech a strihať tak, ako to treba. Ja som tento spôsob skúšal, oslovil ma v tom, že je to tichý spôsob. Často však dochádza k požuvaniu plechu, pokrčeniu konca a pod. Také profily potom v sebe nedobre sedia. A preto mám radšej druhý spôsob, ktorým je flexa. Výrobca flexu neodporúča, pretože sa vraj poškodí protikorózna úprava.

 

 

 

No Comments

Post a Comment