Základ Cirkvi je na skale, nemôže byť zrušená!
Základ je základ. Stojí na ňom celá stavba. Kým strechu, podlahu, alebo maľovanie môžeme v podstate odfláknuť, lebo sa dá v budúcnosti opraviť, základy odfláknuť nemôžeme. Nikto nikdy predsa nemôže opraviť zle urobený základ. A preto treba základ na dom vybudovať obzvlášť precízne, tak, aby vydržal storočia. Starí Rimania postavili koloseum a akvadukty, ktoré vydržali stáť dvetisíc rokov. Aj my to dokážeme.
Zloženie základu a jeho umiestnenie
Základ sa skladá minimálne zo základových pásov a základovej platne. Ich hrúbku, hĺbku a rozmiestnenie musí určiť spôsobilá osoba, čiže architekt, resp. statik. V opačnom prípade hrozí zrútenie stavby, v lepšom prípade popraskanie stien. Z toho dôvodu nerobíme nič sami od seba. Pri menších stavbách, ako napr. garáž, alebo nejaká kôlňa toto netreba brať až tak vážne, ale pri prístavbe, alebo dome áno. Musíme mať teda projekt.
Základom základu (parádny slovný zvrat) je tzv. základová škára, čiže diera urobená v zemi. Musí byť potrebného tvaru, šírky a hĺbky. Hĺbka je jasná – každý základ musí byť umiestnený minimálne do nezamrzajúcej hĺbky. Tá je určená pre každú oblasť (mapa tu: http://www.stavebny-dennik.sk/?b=nm). Pre oblasť Tatier je to 1,20m a takú hlbokú fúgu som kopal aj ja.
Základová škára sa dá kopať buď ručne, čo je otrava, s pomocou lacnej pracovnej sily, alebo pomocou mechanizmov. Určite by som nechcel kopať základovú škáru na celý dom, to by boli dva mesiace špinavej, nudnej a úmornej roboty.
Základový pás by mal viesť pod každou nosnou priečkou, čiže po obvode budovy a prípadne aj vnútri. Treba sa riadiť projektom. Vo vlastnom záujme.
Základová platňa je železobetónová platňa, ktorú je dobre spraviť čo najpresnejšie, a vyrovnať do roviny. Na ňu sa už stavajú steny. Krivá základová platňa znamená otravné vyrovnávanie prvej rady tehiel pri založení stavby.
No Comments