Čo je sadrokartón a na čo ho použijeme?

Čo je sadrokartón a na čo ho použijeme?

Sadrokartón je poslednú dobu tak omieľanou témou, že o ňom hovorí pomaly už aj moja babka. Tento na pohľad krehký a neperspektívny materiál má však široké využitie pri rekonštrukcií, či výstavbe pelechu.

Čo to jest?

Ako názov hovorí, ide o zmesku lisovanej sádry a pevného kartónu („pevný“ je v tomto prípade veľmi relatívna vlastnosť…). Pri špeciálnych typoch sadrokartónu sú tam samozrejme rôzne prímesy. Označujeme ho skratkou SDK. Na počudovanie SDK vznikol koncom 19. storočia, no veľkej obľube sa teší len od nového tisícročia.

Výrobcovia a Druhy sDK

V podstate existujú dvaja hlavní výrobcovia SDK v našich končinách a to je Knauf a Rigips. Podľa mňa sa častejšie dostanete ku Knaufu, Rigipsu máme, aspoň tu pod Tatrami, menej. Každopádne je úplne jedno, akú máte značku, lebo sa s nimi robí navlas rovnako.

Máličko väčšia veda sa týka druhov SDK. Výrobcovia stále vyvíjajú a vymýšľajú veci, ktorými chcú prešťať konkurenciu. V základe potrebujeme vedieť toto:

  • Klasický, resp. biely SDK – klasický sadrokartón, ktorého čelná farba je biela. Na použitie do klasických podmienok
  • Impregnovaný, resp. zelený SDK – obsahuje impregnáciu na čelnej strane, ktorá je zelenej farby. Používame do miestnosti, kde sa vyskytuje vlhko (napr. kúpeľňa)
  • Protipožiarny, resp. červený SDK – obsahuje sklenené vlákna, ktoré spomaľujú šírenie požiaru, sálanie tepla a pod. Používajú sa na zakrývanie nosných hranolov strechy, v kuchyni, keď chcete flambovať, alebo okolo komínov (neplatí pre kondenzačné kotly)
  • Protihlukový – Knauf RED Piano by mal brániť šíreniu hluku. Ja ho mám na stene a pomaly počujem, keď sused prdí. Takže nepomáha.
  • Červeno-zelený – ten je určený do vlhkých priestorov so zvýšeným požiarnym rizikom. Ja ho mám vo vlhkej pivnici nalepený na komíne.
  • Modrý – diamant je najťažšia, najdrahšia, ale zároveň najlepšia forma SDK. Spája v sebe všetky tri parametre a teda je určený do vlhka, do požiaru a bráni priechodu hluku. Tento naozaj.

Výroba a predaj SDK

SDK platne sa vyrábajú v troch rôznych hrúbkach. Najbežnejšia je hrúbka 12,5mm, s tou sa stretneme skoro všade. Ďalej máme 15mm platne, ktoré sa používajú neviem na čo. Zrejme na nejaké mocné priečky. Potom sú tu 9,5mm platne, ktoré používame ako tzv. suchú omietku (viac v inom článku).

Čo sa týka rozmerov, tak takmer všetky SDK platne sa vyrábajú v rozmere 2000 x 1200 mm. Dlhšia strana má z čelnej strany 5cm široko skosenú hranu. Tá slúži na spájanie SDK dosiek medzi sebou (viac v inom článku). 9,5mm a aj 12,5mm platne sa vyrábajú aj vo veľkosti 2500 x 1200mm, to sú tie, ktoré slúžia na suché omietky.

Použitie

Konečne sa dostaneme k niečomu rozumnému a to je použitie SDK. SDK je na prvý pohľad dosť mľandravý a „podradný“ materiál, avšak je to iba zdanie. Človek by nepredpokladal, na čo všetko sa dá veselo použiť.

  • Sadrokartónové podhľady (stropy)
  • SDK nenosné priečky
  • Suché omietky
  • Suché podlahy (dokonca aj chodiť po nich môžeme)
  • Rôzne konštrukčné harakiri (rôzne obluky, výrastky, výrezy a pod)

 Suchá omietka v mojej dielničke. 125mm impregnovaný SDK

 SDK strop v budúcej pracovni

 Akustická priečka na odstránenie hluku zo susedstva… škoda, že nepomáha.

No Comments

Post a Comment