Málokedy robíme dom tak, že na základový pás ide hneď základová doska. Väčšinou chceme dom do nejakej miery podvihnúť a potom na vstup do domu urobiť schody. Preto potrebujem priestor od základovej škáry, ktorá je väčšinou zarovno s terénom, niekedy dokonca pod terénom, alebo nad terénom, o čosi zdvihnúť. V tomto článku sa preto tomu budeme venovať.
Starý spôsob
V minulosti bolo treba všetko obšálovať do potrebnej výšky a naliať dnuka betón. Aj dnes sa dá robiť takým spôsobom, ale načo sa srať so šalovaním, keď to ide aj oveľa ľahšie?
Tip staviteľa Boba: Ak chcete už šalovať, urobte to rozumne. Z vonkajšej strany namiesto dosiek dajte styrodur 4-5cm hrubý a poriadne zaprite doskami, aby ho betón nevytlačil. Treba ho tam normálne dať na terčíky a kotvy – ako keď sa zatepľuje. Normálny polystyrén to byť nemôže, je mäkký. Styrodur je tvrdá marha, on to ustojí. A po vytvrdnutí betónu ho tam už necháte, na to nopovú fóliu a už máte priamo aj zateplené, čím ušetríte čas a navyše potom treba menej šalovacích dosiek.
Nový spôsob
Nový spôsob je jednoduchší, použijeme tzv. stratené debnenie. Ide o betónové odliatky, ktoré sa volajú aj debniace tvárnice, H-čka a pod. Sú odliate a presne vyrezané. Tvorí ich prostý betón väčšinou C20/25. Ťažké sú jak sviňa. Naskladáme ich podľa obrázku a zhora nakydáme betón. Treba umiestniť roxor na previazanie, najlepšie hoc aj na chemickú kotvu. Z týchto tvárnic je možné dať aj viac radov nad seba, presne tak, ako potrebujete. Je nanajvýš odporúčane potom spojiť jedným roxorom zhora tieto tvárnice.
Takže takáto robota je presnejšia, rýchlejšia a jednoduchšia. A ak nemáte šalovacie dosky, tak aj lacnejšia. Nie je však žiadnym tajomstvom, že tvárnice nemajú takú istú pevnosť, ako čistý betón, ale málinko menšiu. Zato sa tam však dávajú roxory.
No a čo ďalej?
Ďalej treba precízne urobiť všetky rozvody, ktoré by mali ísť ešte pod platňou. Nepochopte to zle. Väčšinu rozvodov človek môže viezť aj po budúcej základovej doske (platni), ale treba urobiť prestupy kanalizácie a pripraviť všetky podobné radosti. Následne treba dvihnúť aj vnútorný priestor, aby doska sadla na pevný podklad. Základová doska totiž nemá byť samonosná!!! Ale k tomu sa dostaneme v inom článku.
U mňa konkrétne ide pod základovou doskou odpadové vedenie, teplá voda a plyn. Teplá voda však mohla ísť s kľudom aj po platni, no už som to mal zahádzané, keď mi to došlo.
Medzi stratené debnenie a budúcu základovú dosku treba narvať niečo, aby to bolo viacmenej v rovine. Šašovia v kravatkách na stavebných úradoch budú síce prskať, lebo tam „musí“ byť štrk s nejakou pevnosťou v tlaku a podobné sračky, ale dosiaľ, čo som videl, a čo som robil aj u seba bolo to, že som tam nahádzal tonu sutiny. No, viac ako tonu. Proste tak, aby bolo do roviny. A poriadne utlcť, pošliapať, zhutniť. Keď to bude, môžeme smelo robiť platňu… 🙂
No Comments