Niekoľko poznatkov o betóne

Niekoľko poznatkov o betóne

Betón je tu s nami tisícročia. Poznali ho Rimania a dokázali s jeho pomocou vystavať stavby, ktoré môžeme vidieť ešte aj dnes. Týchto pár informácií, ktoré som nazbieral pre seba sa možno niekedy niekomu aj zídu 🙂 

Zloženie a princíp

Betón nie je nič iné, ako zmeska cementu, spojiva (piesok, štrk rôznej zrnitosti,…) a vody. Existujú presné pomery koľko čoho a koľko kde, to však si už dohľad ate, keď to budete potrebovať. V zásade ide o exotermickú a relatívne nebezpečnú chemickú reakciu (akože nebezpečnú pre zdravie). Cement obsahuje pálené vápno, ktoré je žieravina. Pri zmiešaní s vodou prebehne reakcia, kedy sa zmení na hasené vápno, čož je silná žieravina. Následne reaguje táto zmeska so vzdušným oxidom uhličitým za vzniku tvrdej zlúčeniny – uhličitanu vápenatého. To je v podstate nerast, ktorý bežne nájdeme v prírode a ten už nie je zdraviu škodlivý.

Druhy betónov

Betón možno deliť podľa mnohých kritérií, či už podľa zrnitosti spojiva, podľa objemovej hmotnosti, podľa typu použitia (napr. pohľadový betón, vymývaný betón), podľa spôsobu výroby (monlitický/prefabrikovaný). Nás v zásade pri stavbe domu zaujíma najmä delenie podľa pevnostivýstuže:

  • Podľa pevnosti mávajú betóny označenie začínajúce písmenom C (napr. C16/20). Toto číslo určuje pevnosť betónu v tlaku, tvaru valca a kocky s presne daným rozmerom a vekom 28 dni. Staré označenie začínalo písmenom B a určovalo iba druhé číslo (vyššie uvedený príklad v starom označení je B20). Čím je číslo väčšie, tým je ebtón pevnejší (a samozrejme drahší)
  • Podľa výstuže na:
    • Drátkový betón (Využíva sa na miestach, kde treba vysokú pevnosť v tlaku – priemyselné a skladové podlahy a pod.)
    • Železobetón (betón so železnou výstužou – kari sieť, alebo roxory)
    • Predpätý betón (podobný ako železobetón, ale armatúra je tuhá – upevnená. Používa sa najmä na stavbu horizontálnych konštrukcií, napr. mosty)
    • Prostý betón (bez výstuže)

Tvorba a spracovanie betónu

Betón je možné namiešať si doma, alebo v betonárke. Cenovo vyjde betonárka iba o kapičku drahšie ako domáca výroba betónu a máme betón namiešaný mašinou, čiže spĺňa nejaké kvalitatívne požiadavky. Kdežto keď miešame v miešačke, jeden nikdy nevie, čo z toho napokon bude. Domáce miešanie betónu môže byť buď elektrické, alebo ručné. No a napokon máme ešte suchý betón.

Betonárka

Do betonárky prídeme a povieme, že potrebujeme toľko a toľko kubíkov takého a takého betónu doviezť s mixom (prípadne pumpou) na takú a takú adresu o takej a takej hodine. Zacalujeme a na daný čas nám klope betonár na bránu. Vyklopí miešačku a ide si po svojom. Alebo nakydá do betónovej pumpy a až tak si ide po svojom. Každopádne máme dovezený kvalitný betón a máme rýchlo zabetónované to, čo chceme.

Miešanie doma

Miešanie doma, znamená mať tonu cementu, kubík vody a das tri kubíky štrku požadovanej zrnitosti. Potrebujeme miešačku a miešať a miešať a kydať do fúrika a furikovať a vylievať atď atď. Reálne teoreticky použiteľné všade, aj na celé základy domu, ale za aké utrpenie?

Miešať môžeme aj ručne, ale to už vás naozaj dá šaľený pozdraviť. Do furika kydneme daný pomer cementu, štrku a vody a miešame. Kelňou, motykou, miešadlom… Je to vhodné len pre naozaj malé objemy betónu, inač še ošalime. JA som takýmto spôsobom robil napr. betón pod sud o rozmeroch asi 75 x 75 x 30 cm a aj to som myslel, že skonam.

Tip staviteľa Boba: Suchý betón

Čo sa týka suchého betónu, jeho použitie je najlepšie napr. na potery. Vysypeme vrecka betónu, urovnáme hladidlom do roviny, poriadne to zhutníme a potom zoberieme krhličku a polievame ako záhradku. Je to celkom sranda. Po zatuhnutí treba akurát pozametať kamienky, ktoré vyplavilo na povrch a môžeme smelo nivelovať. Je to radosť.

Po VYBETÓNOVANÍ

Keď dokončíme kydanie betónu akýmkoľvek spôsobom, treba o betón precízne pečovať. Schnutie betónu sprevádza zmena jeho objemu, čo má často za následok praskanie betónovej masy. Z toho dôvodu je treba betón zatieniť, zabrániť priamemu slnku, pri vysokých teplotách polievať o dušu. Betón nesmie zamrznuť, čo v podstate do nejakých -1°C nehrozí, pretože schnutím vytvára vlastné teplo. Pri -20°C sa však betónovať nedá. Proste komu betón popraská, ten je lúzer.

Odveci informácie

Betón je king pevnosti v tlaku, ale totálny looser pevnosti v ťahu. To znamená asi toľko, že tlačiť na neho môžete koľko chcete, ale keby ste chceli betón roztrhnúť, pri nejakej rozumnej hrúbke betónového dielca by to bolo možné dokonca aj rukami. Z toho dôvodu sa do betónu dávaju kari siete a roxory. Betón je na tlak a železo na ťah.

 

 

No Comments

Post a Comment