Nivelácia je spôsob, akým vyrovnávame podlahu pred pokládkou finálnej podlahovej krytiny. Takmer každý nedrevený povrch je dobre nivelovať a v tomto článku si povieme reku prečo…
Čo je nivelačka a ako funguje?
Nivelačka je cementová, alebo sádrová zmes. Jej poznávacím znamením je to, že sa veľmi rozriedi s vodou až tak, že sa leje. Vyleje sa na krivú podlahu, vplyvom tiažovej sily zeme sa z nej vytvorí voľný vodorovný povrch, ktorý po vyschnutí vytvorí dokonalú rovinu. Cementová a sádrová nivelačka sa od seba odlíšujú najmä farbou, cenou a rýchlosťou schnutia. Cementové nivelačky sú drahšie a tvrdšie. Ich farba je sivá. Schnú dlhšie. Naproti tomu sádrová nivelačka je takmer vždy lacnejšia, má odtieň bielej a schne o čosi kratšie. Na prvý pohľad je voľba jasná – sadra. Avšak, musíme brať v úvahu to, že tak ako betón, aj nivelačka keď vyschne rýchlo, popraská. Navyše, mne osobne príde sádrová nivelačka taká sračkovitá, mäkká. No a cement je cement, tam neni o čom. Výber je teda na vás.
Nástroje a náradie potrebné na nivelovanie
- Nivelačná hmota vo forme prášku vo vreciach, alebo kýbloch
- Odzvdušňovací valec (tzv. ježko)
- Dostatočne veľké vedro, čím väčšie, tým lepšie, ale zas tak, aby sa dalo zdvihnúť (neže bude mať 150kg po vymiešaní hmoty)
- Pomalobežné/rýchlobežne miešadlo. Pri rýchlobežnom môže z vedra vyprskovať, je to riedka hmota.
Pred niveláciou
Povrch musí byť čistý, suchý, bez… bla bla bla, poznáte to a aj tak to nikto nedodržuje a stavby stoja. Samozrejme, nemôžeme nivelovať na totálny bordel, takže aspoň pozametať a povysávať by sa zišlo. Ak ide o jemný prach, alebo nesavý podklad, je možné použiť príslušný penetračný náter. Ale keď ho aj nepoužijete, nič také strašné sa nestane. Za zmienku tu stojí, že každá nivelačka má svoju maximálnu dovolenú hrúbku, čiže ak použijete nivelačku, určenú na 0-10mm vyrovnávanie, a vyrovnáte s ňou 10cm, tak popraská. Ak použijete nivelačku na 2-5cm na vyrovnanie medzery 2mm, tak bude biedne držať. TAkže ak máme pripravený podklad, môžeme začať smelo nivelovať
Nivelačný postup
Na nivelačný skutok je dobré mať kamaráta. Človek si spraví aj sám, ale lepšie je, keď sú dvaja. Jeden mieša o dušu, druhý vylieva a odvzdušňuje. Do predpísaného množstva vody (mne ho predpisuje oko, čiže „baj oko“) nasypeme množstvo nivelačky. Dobré je nasypať čo najviac, nivelačka miešaním zmenšuje svoj objem. Čiže dá sa teoreticky nasypať kopcom do vedra, samozrejme, nejaká časť potom vyjde navnivoč. Ale tak, aby bolo vo vedre čo najviac. Začneme miešať miešadlom a miešame, kým hmota nenadobudne požadovanú konzistenciu. Nemôže to byť ako čaj, ale ani ako puding. Niečo medzi tým. Po vymiešani vedra (trvá odhadom 4-6 minút) treba vedro bezprostredne vyliať. Začíname od rohu miestnosti. Vylejeme a dáme kamarátovi namiešať ďalšie vedro. My zatiaľ odvzdušňujeme tak, že ježkom beháme po vyliatej vrstve. Po vymiešani druhého vedra vylejeme vedľa existujúcej vrstvy a kamarát mieša tretie vedro. Je veľmi dôležité ježkom akoby „prepojiť“ existujúce vrstvy nivelačky. Takto pokračujeme, kým nezanivelujeme celú chyžu.
V závislosti od teploty nivelačka schne pol dňa až tri dni, ideál je za tú dobu brániť priamemu svetlu a vysokej teplote, inak nivelačka popraská. Či sa už dá na nivelovanú plochu stúpiť kontrolujeme tak, že zatlačíme placom. Ak dochádza k deformácií povrchu, ešte ten správny čas neprišiel. Ak už nedochádza k deformácií, počkáme ešte dve hodiny a až tak našľapujeme. V prípade, že nevieme zabrániť priamemu slnečnému svetlu, nivelačku treba čas od času pokropiť vodou, inak by mohla popraskať.
Čo v prípade dreveného podkladu?
Ak máte na podlahe dyle krivé ako pýcha Ibiho MAigu, aj tu existuje riešenie. Samozrejme, nivelačka sa nedá naliať priamo na drevo. Medzery medzi doskami by prepúšťali značnú časť nivelačky, čo môže byť problém. Na dosky vyrežeme presný tvar SDK platne a priskrutkujeme skrutkami do SDK do dosiek. Môžeme dať aj dve vrstvy kolmo na seba. Povrch, na ktorý sa vyleje nivelačka treba najprv napenetrovať duvilaxom. Je treba urobiť hustý duvilax, asi dva deci vody do litra duvilaxu a tak to natrieť, nech sa to dostane všade. Treba počkať, kým vyschne. Vyschnutý penetrak vytvorí krustu a na tú môžeme smelo kydať nivelačku. Ak by sme kydli nivelačku priamo na SDK platňu, môže sa zopsuť.
Možné problémy pri nivelovaní
Ako áno ako nie, aj majster tesár sa utne a aj taká jednoduchá činnosť ako je nivelovanie sa môže nevydariť.
Moc hustá konzistencia
Hustá konzistencia sa prejavuje tým, že nivelačka sa nedostatočne rozlieva. V blahej pamäti mám svoje prvé nivelované vedro. Vtedy som to kydol do rohu a ostala tam vrstva hrubá 5cm a akosi sa s ňou nič nedialo. V prípade, že zbadáte prehustenú nivelačku ešte vo vedre, treba pridať deci vody a ešte pomiešať. Ak už nivelačku vylejete, je to smola. Potom ju treba s kelňou pomknúť, aby sa rozliala. A poriadne pobehať s ježkom.
Moc riedka konzistencia
Riedka konzistencia sa prejavuje tým, že z vedra vyprskáva a po vyliate sa rozleje do roviny zaraz. Toto v podstate nie je až taký veľký problém, teda pokiaľ z toho nemáte naozaj čaj. Ak máte čaj, odparená voda môže zmenšiť objem nivelačky a teda nivelovaný povrch nebude rovný. Pozor na to, lebo príliš hustá nivelačka a jej veľké množstvo môže spôsobiť premočenie povrchu. Problém najmä v bytovkách, kedy môže cez podlahu zatiecť susedovi pod vami strop.
Nedostane sa všade
Niekedy nivelujeme také blbšie miesta, ako napr. ja ten hajzel, čo je na obrázku celkom hore. Popod hajzel sa tej nivelačke moc nechcelo. Vtedy jej treba pomôcť kelňou.
No Comments