Základné informácie ohľadom kúrenia

Základné informácie ohľadom kúrenia

Kúrenie je samostatnou kapitolou v každej stavbe. Dá sa riešiť mnohými spôsobmi. V tomto článku si povieme nejaké základné informácie o možnostiach a spôsoboch vykurovania domácnosti. 

Typy paliva

Vykurovať môžeme rôznymi energiami.

Plyn – stále najlepšie je zrejme vykurovanie plynom. Pomer ceny a energie je najlepší (okrem solaru). Plyn máme a keď sa raz napojí, tak funguje. Je to lacné a účinné. V našich končinách je nevýhodou to, že máme trošku menej kvalitný plyn ako napr. nemčúri. Preto niekedy pri zapálení kotla nastane až výbuch v jeho útrobách, čo mierne znižuje životnosť kotla. Ďalšou nevýhodou je možný únik plynu, ktorý môže mať fatálne následky (zadusenie, explózia, otrava). No a napokon hrozí nebezpečenstvo odfláknutého a upchatého komína (pri nových plynových kotloch veľmi nízke), kedy hrozí riziko zadusenia oxidom uhoľnatým.

Elektrika – elektrika bola, je a bude, takže tu nie je o čom. Problémom je najmä vysoká cena a slabý výkon. V prípade elektrického ohrevu vody aj veľmi dlhý čas, kým sa voda ohreje, preto treba veľký zásobník. V opačnom prípade treba po dvoch za sebou idúcich sprchách čakať tri hodiny na nahriatie. Z môjho pohľadu maximálne neekonomické riešenie, ktoré stojí majland. Trikrát toľko ako plyn. A navyše treba čakať. Nehrozí však výbuch plynu, ani otrava oxidom uhoľnatým. Hrozí však skrat a požiar (riziko nižšie ako to, že vyhraješ jackpot v kene 10).

Tuhé palivo – tuhé palivo je najstarší, ale najkrajší spôsob ako si zakúriť. Ide samozrejme o drevo, ale v podstate sa dá páliť všetko, uhlie, papiere, plasty, guma (to vás potom z obecného úradu pozdravia – pokutujú). Nevýhodou je možnosť otravy v prípade upchatého komína, nutnosť čistiť komín minimálne raz ročne. Navyše sa nedá veľmi korigovať teplota vody v riadiatoroch (na moderných kotloch už sa nejakým chujovým spôsobom dá), ak kotol nemá čerpadlo, tak treba mať hrubánske trubiská na rozvod kúrenia no a treba pravidelne opatrovať, či je dostatok paliva. Aby ste sa ráno nezobudili a bude mínus v chyži. Výhody sú také, že drevo máte. Ak ho máte kupovať, tak je to blbosť. No a navyše bavkať sa s ohňom je parádna zábava 🙂 To isté platí pre krby, aj keď krb ja osobne nepokladám za vykurovací element, ale za estetický.

Tepelné čerpadlo – tepelné čerpadlo je vylepšený spôsob kúrenia elektrikou. V zemi je zakopaná špirála, ktorá sa zemským teplom zohrieva a zohriaty vzduch si ešte pomôže elektrikou a ohrieva vodu. Trošku menej žere ako klasický kotol na elektriku. Ale stále je to kúrenie elektrikou, teda – podľa mňa – blbosť.

Solár – No a napokon solar. Čierne panely, na ktoré kandluje slnko a v nich sa zohrieva nejaká šťavička, ktorá následne zohrieva kubík vody v zásobníku v pivnici. Nevýhodou je to, že počas zamračeného dňa zohreje prd a v zime, kedy najviac potrebujeme vyhrievať, slnko svieti najkratšie. Nemožno teda považovať tento spôsob vykurovania za jediný, ktorý v dome budeme mať, lebo keď príde na dva týždne mračno búrka, čo spravíme? Ja osobne solar moc neuznávam, ani kvapalinový, ani polovodičový (pozn. autora – polovodičový vyrába elektriku).

Vykurovacie telesa

Samotná tepelná výmena môže prebiehať dvoma spôsobmi. Buď použijeme starý dobrý radiátor, alebo podlahové kúrenie. Obidve majú svoje výhody aj nevýhody a teraz si ich opíšeme:

Radiátor – Radiátor je zo železa odliaty ťažký falat, v ktorom prúdi horúca voda zohriatá kotlom. Radiátor vyhrieva chyžu. Výhoda je taká, že sa dnes už dá zohnať v mnohých prevedeniach, rôznej hrúbky a dĺžky (mal by však spĺňať výkonové požiadavky), v rôznych farbách a tak sa dá použiť ako dizajnový prvok. Ďalšou výhodou je, že je ho vidieť, čiže keď sa niečo dohúka, nepotrebujeme kvôli tomu rozbiť celú podlahu. Samotným druhom radiátorov sa budeme podrobne venovať v inom článku.

 

 

Podlahové kúrenie – Podlahové kúrenie je dobrým spôsobom v nových, alebo starých domoch, ktoré majú podlahy tvorené betónom. Pri podlahovke hreje celá podlaha, preto teplota samotnej podlahy môže a zo zdravotných dôvodov dokonca musí byť cca 30-35°C. Výhoda je, že nepotrebujeme radiator a teda ušetríme priestor v izbe.

Teplá úžitková voda

S kúrením veľmi úzko súvisí aj teplá úžitková voda (skratka TÚV), pretože často používame jeden kotol na ohrev vykurovacieho telesa a aj na ohrev vody. Často sa však stretávame s tým, že kúrenie je napr. plynové a TÚV je elektrická. To je blbosť ako som uviedol vyššie. Veď keď už mám ozdaj zavedený plyn, tak ho využijem, keď je lacnejší… a keby aj nie, tak je aspoň rýchlejší, prietokové ohrievače zohrievajú hneď, ale lepšie je mať zásobník. Ale o tom potom.

Odvod spalín – komín

Komín je veľmi dôležitým elementom pri kúrení a rozhodne ho netreba podceňovať. Bohužiaľ poznám (resp. poznal som) človeka, ktorý na to doplatil. Či už máme plyn, alebo tuhé palivo, komín je základným elementom, ktorým sa odvádza bebený luft z domova. Moderné komíny, najmä pre kondenzačné plynové kotle sú dnes už tak nadupané, že obsahujú dvojitú trúbu, z čoho vyplýva, že v jednej trúbe ide bebený oxid uhličitý do ovzdušia a druhou trúbou prúdi do kotla čerstvý luft. Takž enehrozí, že sa minie celý kyslík v miestnosti a že tam odkväcnete. To bolo v minulosti, kedy aj pri -273,15°C bolo treba pri kotle nechať otvorené okno.

 

No Comments

Post a Comment